Vinterligan 2019/2020 – Tabell

PosLagGPWTLPTSGFGADiff
11010002017429145
21080216764234
3760112683533
4940584567-22
5730464560-15
6920744899-51
710208447109-62
81010923698-62

Vinterligan 2019/2020 Spelarstatistik

RankSpelareLagGAPIMGPP
1Marcus FagerbergChiefs354401079
2Henrik LomanChiefs27231.51050
3Peter StoraLions29601035
4Jonte FagerlundHaninge Inline2690735
5David BörjessonLions151831033
6Martin KylbrinkChiefs18100528
7Carl-Johan LövgrenLions91731026
8Kevin BörjessonChiefs1680524
9Robert ErikssonOskarshamn2040724
10Daniel O`ConnorChiefs9140623
11Carl KennestigSilence19401023
12Mattias YngvessonOskarshamn10120722
13Brad JacksonOskarshamn10110721
14Tom WennerströmOskarshamn10101720
15Kevin LööfChiefs1260518
16Jonny Nordh-StareHaninge Inline980717
17Simon AgebrinkOskarshamn890617
18Danny JacksonOskarshamn1064716
19Jesper WangeskogQuaddro1051715
20Jessie AndreassonQuaddro1040914
21Christopher JanssonLions770614
22Gustav Forsström WermcrantzLions6751613
23Nils WilhelmssonChiefs1120413
24Pontus RingsbackaSilence8511013
25Robert AugustssonSlashing9211011
26Eetu OjalaBelgian Blues9201011
27Tomas VirtanenQuaddro470911
28Emeric BergendalBelgian Blues741.51211
29Oskar JägardQuaddro651711
30Andreas EngdahlLions650511
31Christoffer JansonChiefs371510
32Johan PaleskiQuaddro551710
33Ankan SandbergHaninge Inline370710
34Martin LarssonLions550610
35Emil KnutssonSilence5501010
36Emil SvanlindSlashing820810
37Magnus SöderenBelgian Blues370910
38Carl WibergBelgian Blues820910
39Markus VaaralaSilence544109
40Elmeri KymalainenBelgian Blues631109
41Alexander HagströmSlashing530108
42Marcus SipolaBelgian Blues532118
43Daniel KarlssonSlashing261108
44Leon WegmannSilence52187
45Martin RohlinSlashing420106
46Johan NilssonSlashing51086
47Stefan CarlssonLions33026
48Aapo TiisanojaBelgian Blues32045
49Dennis KarlssonChiefs050105
50Lukas HanssonQuaddro32155
51Krister SnyderQuaddro41495
52Marcus HalldinSilence13084
53Matias KiviSlashing12093
54John OlssonBelgian Blues30193
55Johan AstvikSilence30183
56Eric FranklinBelgian Blues21093
57Martin OhlinQuaddro11152
58Adam BrasarLions11072
59Carl RosendalOskarshamn01071
60Max YgdellQuaddro012.571
61Bernt BörjessonSlashing01081
62Robin PaleskiQuaddro00070
63Martin OlinLions00060
64Rasmus FriskHaninge Inline00060
65Jonathan SamuelssonSilence00080
66Felix SvanlindSlashing00070
67Kalle EricsonBelgian Blues00060
68Fredrik EsselmarkBelgian Blues00090
69Christian PerschardtBelgian Blues00050

Vinterligan 2019/2020 Målvaktsstatistik (endast matcher med skottstatistik registrerat)

RankSpelareLagAPIMSAGASVGPSV%
1Kalle EricsonBelgian Blues0019527168686.15
2Dennis KarlssonChiefs50151211301086.09
3Gustav Forsström WermcrantzLions75213381751682.16
4Carl RosendalOskarshamn1015931128780.50
5Martin OlinLions00711556678.87
6Rasmus FriskHaninge Inline00972275677.32
7Max YgdellQuaddro12.524663183774.39
8Jonathan SamuelssonSilence0019149142874.35
9Felix SvanlindSlashing0015440114774.03
10Christian PerschardtBelgian Blues001213388572.73

Vinterligan 2019/2020 - Resultat

DatumEvenemangTid/ResultatMatch Day
2020-01-12 16:00
2020-01-11 10:00
2020-01-11 11:00
2020-01-11 12:00
2020-01-11 13:00
2020-01-11 14:00
2020-01-11 15:00
2020-01-11 16:00
2020-01-12 09:00
2020-01-12 15:00
2020-01-12 14:00
2020-01-12 13:00
2020-01-12 12:00
2020-01-12 10:00
2020-01-11 09:00
2019-12-01 15:30
2019-12-01 14:30
2019-12-01 13:30
2019-12-01 12:30
2019-12-01 11:30
2019-12-01 10:30
2019-12-01 08:30
2019-12-01 08:30
2019-11-30 18:30
2019-11-30 18:30
2019-11-30 17:30
2019-11-30 16:30
2019-11-30 15:30
2019-11-30 14:30
2019-11-30 13:30
2019-11-30 12:30
2019-11-30 11:30
2019-11-30 10:30
2019-11-30 09:30
2019-11-30 08:30
2019-11-29 19:30



Vinterligan 2018/2019 - Tabell

PosLagGPWTLPTSGFGADiff
110910191313398
2108111714540105
31060412756015
41040688796-9
510109237120-83
610109241167-126

Vinterligan 2018/2019 – Spelarstatistik

RankSpelareLagGAGPP
1Kevin LööfTeam X45141059
2Daniel O`ConnorChiefs33221055
3Joakim NäslundChiefs34141048
4Mattias JonesTeam X27211048
5Christoffer JansonTeam X17181035
6Henrik LomanChiefs14211035
7Marcus FagerbergChiefs17141031
8David BörjessonOutlaws2091029
9Christian JakobssonTeam X16131029
10Tobias GustafssonGefle Inline12161028
11Martin KylbrinkChiefs1512427
12Karl TrogensChiefs1311424
13James ReedGefle Inline1681024
14Markus Eriksson-1011621
15Jessie AndreassonGBG Inline1561021
16Adam ÖstbergGefle Inline1451019
17Nils ThegerströmOutlaws117518
18Carl-Johan LövgrenOutlaws5131018
19Emil SvanlindSlashing1521017
20Rolf MalmströmTeam X6111017
21Johan Paleski-106516
22Jonas EllingssonGefle Inline6101016
23Jonas EkmanTeam X781015
24Niclas JacobssonChiefs95614
25Anders ÖsterblomGefle Inline861014
26Bernt BörjessonSlashing681014
27Johan NilssonOutlaws951014
28Emeric Bergendal-571012
29Krister Snyder-831011
30Robert Augustsson-45109
31Steve ChalmersGefle Inline8159
32Eric FranklinGBG Inline72109
33Christopher Jansson-5459
34Joakim HammarSlashing44108
35Martin RohlinSlashing6258
36Alexander HagströmOutlaws6258
37Rikard JakobssonTeam X4438
38Magnus ArehornOutlaws3457
39Tomas VirtanenOutlaws34107
40Richard ÖhneskogGefle Inline25107
41Adam Brasar-6157
42Gustav Forsström WermcrantzGBG Inline42106
43Stefan CarlssonTeam X2426
44Robin Paleski-5055
45John OlssonGBG Inline21103
46Marcus SipolaSlashing21103
47Jonathan Samuelsson-1041
48Marcus NilssonChiefs0060
49Johan NilssonOutlaws0000
50Dennis KarlssonTeam X00100
51Michael ThomsonSlashing0010
52Martin OlinSlashing0040
53Matias KiviSlashing0010
54Felix SvanlindSlashing0070
55Kalle EricsonOutlaws00100
56Niklas LövGefle Inline00100

Vinterligan 2018/2019 - Resultat

DatumEvenemangTid/ResultatMatch Day
2018-12-01 09:00
2018-12-01 11:00
2018-12-09 10:00
2018-12-01 12:00
2018-12-01 13:00
2018-12-01 14:00
2018-12-01 15:00
2018-12-01 16:00
2018-12-01 17:00
2018-12-01 18:00
2018-12-02 10:00
2018-12-01 11:00
2018-12-10 12:00
2018-12-02 13:00
2018-12-02 14:00
2019-02-02 09:00
2019-02-02 10:00
2019-02-02 11:00
2019-02-02 12:00
2019-02-02 13:00
2019-02-02 14:00
2019-02-02 15:00
2019-02-02 16:00
2019-02-02 17:00
2019-02-02 18:00
2019-02-03 10:00
2019-02-03 11:00
2019-02-03 12:00
2019-02-03 13:00
2019-02-03 14:00

VINTERLIGAN 2017/2018

Spelschema för slutspelet den 2018-03-04

Vinterligan 2017/2018 - Tabell

PosLagGPWTLPTSGFGADiff
11082018935340
21062214824537
31053213814734
410415965632
51021756390-27
610019140126-86

Vinterligan 2017/2018 – Spelschema/Resultat

 

VINTERLIGAN 2016/2017

Göteborg United – Vinnare av Vinterligan 2016 /2017.

Besegrade Slapshots på straffar i en mycket dramatisk och välspelad final.
Bronset knep Göteborg City i bronsmatchen mot Gefle.

Flite Outlaws vann division 2 efter final mot Slashing.
Bronset gick till Åhus Redbeefs.
Wermland hamnade på 4: plats.

Göteborg United – Vinnare av vinerligan 2016/2017

Spelschema – Resultat

             
Date   Div Team A   Team B RES
             
26-nov 10:00 1 GBG City Slapshots 3-10
  11:00 2 Slashing  Flite Outlaws 4-10
  12:00 1 GBG United Slapshots 7-8
             
10-dec 08.45 1 Gefle Inline GBG United 2-5
  10:00 2 Åhus Redbeefs Flite Outlaws 8-7
  11:00 2 Värmland Slashing 7-6
  12:00 1 Gefle Inline GBG City 4-8
  13:00 2 Flite Outlaws Värmland 9-2
  14:00 1 GBG United  GBG City 7-9
  15:00 1 Gefle Inline Slapshots 7-5
  16:00 2 Åhus Redbeefs Slashing 18-9
  17:00 2 Flite Outlaws Wermland 15-3
  18:00 2 Slashing Åhus Redbeefs 9-14
             
11-dec 11:00 2 Värmland Åhus Redbeefs 2-9
  12:00 1 Slapshots Gefle Inline 7-4
  13:00 2 Flite Outlaws Slashing 6-3
  14:00 1 GBG United Gefle Inline 7-4
  15:00 2 Wermland Slashing 5-7
  16:00 1 GBG City Slapshots 13-6
             
15-jan 14:00 1 GBG City Slapshots  9-4
  15:00 2 Slashing Flite Outlaws  2-10
  16:00 1 GBG United GBG City  11-3
             
20-feb 19:30 1 GBG United Slapshots  5-0(WO)
             
28-jan 08.45 1 Gefle Inline GBG United  4-11
  10:00 2 Flite Outlaws Åhus Redbeefs  4-8
  11:00 2 Wermland Slashing  2-7
  12:00 1 Gefle Inline GBG City  2-3
  13:00 2 Åhus Redbeefs Wermland  12-3
  14:00 1 GBG United Slapshots  11-3
  15:00 2 Åhus Redbeefs Slashing 9-5 
  16:00 1 Gefle Inline Slapshots  11-11
  17:00 1 GBG United GBG City  8-7
             
29-jan 12:00 2 Flite Outlaws Åhus Redbeefs  9-6
  13:00 1 Gefle Inline GBG City  4-3
  14:00 2 Wermland Flite Outlaws  1-14
  15:30 2 Åhus Redbeefs   Wermland  15-1

PLAYOFF FEBRUARI 25

             
    Div Team A   Team B RES
             
Semi 09:45 1 Slapshots GBG City  9-5
Semi 11:00 1 GBG United Gefle Inline  10-3
Semi 12:00 2 Åhus Redbeefs Wermland  14-3
Semi 13.00 2 Flite Outlaws Slashing  8-8
Bronz game 14:00 2 Åhus Redbeefs Slashing  5-13
Bronz game 15:00 1 GBG City Gefle Inline 6-2
Final div 2 16:00 2 Flite Outlaws Slashing  12-5
Final div 1 17:00 1 GBG United Slapshots  8-7