VINTERLIGAN 2017/2018

Spelschema för slutspelet den 2018-03-04

Vinterligan 2017/2018 - Tabell

PosLagGPWTLPTSGFGADiff
11082018935340
21062214824537
31053213814734
410415965632
51021756390-27
610019140126-86

 

Vinterligan 2017/2018 – Spelschema/Resultat

 

VINTERLIGAN 2016/2017

Göteborg United – Vinnare av Vinterligan 2016 /2017.

Besegrade Slapshots på straffar i en mycket dramatisk och välspelad final.
Bronset knep Göteborg City i bronsmatchen mot Gefle.

Flite Outlaws vann division 2 efter final mot Slashing.
Bronset gick till Åhus Redbeefs.
Wermland hamnade på 4: plats.

Göteborg United – Vinnare av vinerligan 2016/2017

Spelschema – Resultat

Date Div Team A Team B RES
26-nov 10:00 1 GBG City Slapshots 3-10
11:00 2 Slashing  Flite Outlaws 4-10
12:00 1 GBG United Slapshots 7-8
10-dec 08.45 1 Gefle Inline GBG United 2-5
10:00 2 Åhus Redbeefs Flite Outlaws 8-7
11:00 2 Värmland Slashing 7-6
12:00 1 Gefle Inline GBG City 4-8
13:00 2 Flite Outlaws Värmland 9-2
14:00 1 GBG United  GBG City 7-9
15:00 1 Gefle Inline Slapshots 7-5
16:00 2 Åhus Redbeefs Slashing 18-9
17:00 2 Flite Outlaws Wermland 15-3
18:00 2 Slashing Åhus Redbeefs 9-14
11-dec 11:00 2 Värmland Åhus Redbeefs 2-9
12:00 1 Slapshots Gefle Inline 7-4
13:00 2 Flite Outlaws Slashing 6-3
14:00 1 GBG United Gefle Inline 7-4
15:00 2 Wermland Slashing 5-7
16:00 1 GBG City Slapshots 13-6
15-jan 14:00 1 GBG City Slapshots  9-4
15:00 2 Slashing Flite Outlaws  2-10
  16:00 1 GBG United GBG City  11-3
20-feb 19:30 1 GBG United Slapshots  5-0(WO)
28-jan 08.45 1 Gefle Inline GBG United  4-11
10:00 2 Flite Outlaws Åhus Redbeefs  4-8
  11:00 2 Wermland Slashing  2-7
  12:00 1 Gefle Inline GBG City  2-3
  13:00 2 Åhus Redbeefs Wermland  12-3
  14:00 1 GBG United Slapshots  11-3
  15:00 2 Åhus Redbeefs Slashing 9-5 
16:00 1 Gefle Inline Slapshots  11-11
  17:00 1 GBG United GBG City  8-7
29-jan 12:00 2 Flite Outlaws Åhus Redbeefs  9-6
  13:00 1 Gefle Inline GBG City  4-3
14:00 2 Wermland Flite Outlaws  1-14
  15:30 2 Åhus Redbeefs   Wermland  15-1

PLAYOFF FEBRUARI 25

Div Team A Team B RES
Semi 09:45 1 Slapshots GBG City  9-5
Semi 11:00 1 GBG United Gefle Inline  10-3
Semi 12:00 2 Åhus Redbeefs Wermland  14-3
Semi 13.00 2 Flite Outlaws Slashing  8-8
Bronz game 14:00 2 Åhus Redbeefs Slashing  5-13
Bronz game 15:00 1 GBG City Gefle Inline 6-2
Final div 2 16:00 2 Flite Outlaws Slashing  12-5
Final div 1 17:00 1 GBG United Slapshots  8-7