Vinterligan 2018/2019 - Tabell

PosLagGPWTLPTSGFGADiff
110910191313398
2108111714540105
31060412756015
41040688796-9
510109237120-83
610109241167-126

Vinterligan 2018/2019 – Spelarstatistik

RankSpelareLagGAGPP
1Kevin LööfTeam X45141059
2Daniel O`ConnorCHIEFS33221055
3Joakim NäslundCHIEFS34141048
4Mattias JonesTeam X27211048
5Henrik AnderssonCHIEFS14211035
6Christoffer JansonTeam X17181035
7Marcus FagerbergCHIEFS17141031
8Christian JakobssonTeam X16131029
9David BörjessonOutlaws2091029
10Tobias GustafssonGefle Inline12161028
11Martin KylbrinkCHIEFS1512427
12Karl TrogensCHIEFS1311424
13James ReedGefle Inline1681024
14Markus ErikssonCHIEFS1011621
15Jessie AndreassonGBG Inline1561021
16Adam ÖstbergGefle Inline1451019
17Nils ThegerströmOutlaws117518
18Carl-Johan LövgrenOutlaws5131018
19Emil SvanlindSlashing1521017
20Rolf MalmströmTeam X6111017
21Johan PaleskiOutlaws106516
22Jonas EllingssonGefle Inline6101016
23Jonas EkmanTeam X781015
24Niclas JacobssonCHIEFS95614
25Anders ÖsterblomGefle Inline861014
26Johan NilssonOutlaws951014
27Bernt BörjessonSlashing681014
28Steve ChalmersGefle Inline8159
29Eric FranklinGBG Inline72109
30Christopher JanssonTeam X5459
31Joakim HammarSlashing44108
32Alexander HagströmOutlaws6258
33Rikard JakobssonTeam X4438
34Magnus ArehornOutlaws3457
35Tomas VirtanenOutlaws34107
36Richard ÖhneskogGefle Inline25107
37Adam BrasarGefle Inline6157
38Gustav ForströmGBG Inline42106
39Stefan CarlssonTeam X2426
40Robin PaleskiOutlaws5055
41Marcus SipolaSlashing21103
42John OlssonGBG Inline21103
43Jonathan SanuelssonGBG Inline1041
44Marcus NilssonCHIEFS0060
45Dennis KarlssonTeam X00100
46Michael ThomsonSlashing0010
47Martin OlinSlashing0040
48Matias KiviSlashing0010
49Felix SvanlindSlashing0070
50Kalle EricssonOutlaws00100
51Niklas LövGefle Inline00100

Vinterligan 2018/2019 - Resultat

DatumEvenemangTid/ResultatMatch Day
2018-12-01 09:00
2018-12-01 11:00
2018-12-09 10:00
2018-12-01 12:00
2018-12-01 13:00
2018-12-01 14:00
2018-12-01 15:00
2018-12-01 16:00
2018-12-01 17:00
2018-12-01 18:00
2018-12-02 10:00
2018-12-01 11:00
2018-12-10 12:00
2018-12-02 13:00
2018-12-02 14:00
2019-02-02 09:00
2019-02-02 10:00
2019-02-02 11:00
2019-02-02 12:00
2019-02-02 13:00
2019-02-02 14:00
2019-02-02 15:00
2019-02-02 16:00
2019-02-02 17:00
2019-02-02 18:00
2019-02-03 10:00
2019-02-03 11:00
2019-02-03 12:00
2019-02-03 13:00
2019-02-03 14:00

VINTERLIGAN 2017/2018

Spelschema för slutspelet den 2018-03-04

Vinterligan 2017/2018 - Tabell

PosLagGPWTLPTSGFGADiff
11082018935340
21062214824537
31053213814734
410415965632
51021756390-27
610019140126-86

Vinterligan 2017/2018 – Spelschema/Resultat

 

VINTERLIGAN 2016/2017

Göteborg United – Vinnare av Vinterligan 2016 /2017.

Besegrade Slapshots på straffar i en mycket dramatisk och välspelad final.
Bronset knep Göteborg City i bronsmatchen mot Gefle.

Flite Outlaws vann division 2 efter final mot Slashing.
Bronset gick till Åhus Redbeefs.
Wermland hamnade på 4: plats.

Göteborg United – Vinnare av vinerligan 2016/2017

Spelschema – Resultat

             
Date   Div Team A   Team B RES
             
26-nov 10:00 1 GBG City Slapshots 3-10
  11:00 2 Slashing  Flite Outlaws 4-10
  12:00 1 GBG United Slapshots 7-8
             
10-dec 08.45 1 Gefle Inline GBG United 2-5
  10:00 2 Åhus Redbeefs Flite Outlaws 8-7
  11:00 2 Värmland Slashing 7-6
  12:00 1 Gefle Inline GBG City 4-8
  13:00 2 Flite Outlaws Värmland 9-2
  14:00 1 GBG United  GBG City 7-9
  15:00 1 Gefle Inline Slapshots 7-5
  16:00 2 Åhus Redbeefs Slashing 18-9
  17:00 2 Flite Outlaws Wermland 15-3
  18:00 2 Slashing Åhus Redbeefs 9-14
             
11-dec 11:00 2 Värmland Åhus Redbeefs 2-9
  12:00 1 Slapshots Gefle Inline 7-4
  13:00 2 Flite Outlaws Slashing 6-3
  14:00 1 GBG United Gefle Inline 7-4
  15:00 2 Wermland Slashing 5-7
  16:00 1 GBG City Slapshots 13-6
             
15-jan 14:00 1 GBG City Slapshots  9-4
  15:00 2 Slashing Flite Outlaws  2-10
  16:00 1 GBG United GBG City  11-3
             
20-feb 19:30 1 GBG United Slapshots  5-0(WO)
             
28-jan 08.45 1 Gefle Inline GBG United  4-11
  10:00 2 Flite Outlaws Åhus Redbeefs  4-8
  11:00 2 Wermland Slashing  2-7
  12:00 1 Gefle Inline GBG City  2-3
  13:00 2 Åhus Redbeefs Wermland  12-3
  14:00 1 GBG United Slapshots  11-3
  15:00 2 Åhus Redbeefs Slashing 9-5 
  16:00 1 Gefle Inline Slapshots  11-11
  17:00 1 GBG United GBG City  8-7
             
29-jan 12:00 2 Flite Outlaws Åhus Redbeefs  9-6
  13:00 1 Gefle Inline GBG City  4-3
  14:00 2 Wermland Flite Outlaws  1-14
  15:30 2 Åhus Redbeefs   Wermland  15-1

PLAYOFF FEBRUARI 25

             
    Div Team A   Team B RES
             
Semi 09:45 1 Slapshots GBG City  9-5
Semi 11:00 1 GBG United Gefle Inline  10-3
Semi 12:00 2 Åhus Redbeefs Wermland  14-3
Semi 13.00 2 Flite Outlaws Slashing  8-8
Bronz game 14:00 2 Åhus Redbeefs Slashing  5-13
Bronz game 15:00 1 GBG City Gefle Inline 6-2
Final div 2 16:00 2 Flite Outlaws Slashing  12-5
Final div 1 17:00 1 GBG United Slapshots  8-7